Apdizajn / Aktualności / ARENA DESIGN 2013

Arena Design 2013 – jedna z ważniejszych i bardziej popularnych imprez tego typu w Polsce. Tegoroczna edycja była już piątą, a drugi raz towarzyszyła targom Meble Polska i Home Decor. Jak pisze sam organizator jest to “spotkanie projektantów, architektów i przedsiębiorców, którego biznesowy charakter przyciąga do Poznania rzesze osób doceniających rolę wzornictwa w procesach przemysłowych”.

Jak zwykle przestrzeń podzielono na kilka stref: TOP DESIGN (czyli konkurs i wystawa w jednym, promujące dobre wzornictwo), FORUM (scena na której odbywają się wykłady i dyskusje), wystawy (m.in. Dobroteka – dobry tydzień projektanta i nie tylko; Piotr Kuchciński. Designer Roku 2012; brzoza POLSKA!), KREATYWNI (m.in. przykłady realizacji projektowych), EDUKACJA (efekty prac studentów wzornictwa), INNOWACJE (nowoczesne materiały i urządzenia).

Osobiście strefę FORUM udało nam się odwiedzić tylko dwa razy. Pierwszą okazją i przyznamy najbardziej oczekiwaną, był wykład “Story of Things” prowadzony przez sympatyczne żeńskie trio z FRONT DESIGN – czyli Charlotte von der Lancken, Sofia Lagerkvist oraz Anna Lindgren. Szwedzkie studio opiera swoje działania na poszukiwaniach i eksperymentowaniu. Mogliśmy usłyszeć jak powstały takie produkty jak Blow Away Vase (na zdjęciach poniżej), która obecnie znajduje się w ofercie marki Moooi – okazało się, że wpłynęło na to stworzenie wirtualnej gry polegającej na interakcji z zaprojektowanymi przez grupę przedmiotami poprzez możliwość ich “rozstrzelenia”, czy właśnie (jak w przypadku wazonu) “zdmuchnięcia” wiatrem. Niesamowitym (lub niezrozumiałym:) może wydawać się próba zaczerpnięcia pomocy w projektowaniu u zwierząt – takim oto sposobem powstał wieszak ściskany przez węża, czy tapeta gryziona przez szczury (więcej tu!). Z bardziej “przyziemnych” obiektów – wzór Doodle Sofa, zaprojektowanej dla Moroso, powstał przez naniesienie zbioru szkiców grupy wykonywanych w ciągu ostatnich lat dla włoskiej marki (stąd nazwa Doodle). Warto też wspomnieć o Randomly Crystallized, czyli projekcie dla firmy Swarovsky i eksperymentowaniu wraz z rzemieślnikami przy łączeniu kryształów ze szkłem – kryształy były luźno rzucane na gorące i formowane szkło. Szkoda, że tylko część z tych rzeczy mogliśmy zobaczyć na wystawie produktów grupy FRONT. Kolejnym razem na scenie FORUM znaleźliśmy się przy okazji konferencji „Idee i materiały – o aktualnych tendencjach w projektowaniu mebli i wyposażenia wnętrz”. Jednak tym razem mimo oczekiwań nie zostaliśmy niczym zaskoczeni. Sam pomysł i idea konferencji wydały nam się ciekawe, jednak jej wykonanie już nie – nie czuliśmy ani spójności wykładu, ani wniosków które mogłyby się nam po nim nasuwać. Ostatnia część dotyczyła projektu “Brzoza POLSKA!”, który wg nas jest ciekawą inicjatywą i przykładem dobrego połączenia sił projektanta z producentem (w tym wypadku Studio Rygalik + Pfeiderer Grajewo + Interprint). Niestety, pomijając brak T.Rygalika, nie dowiedzieliśmy się niczego nowego czego nie moglibyśmy dowiedzieć się z promocji w mediach. Żałujemy, że nie znaleźliśmy więcej czasu, aby wysuchać wykładu Janusza Kaniewskiego, a także Roberta Koniecznego o domie autorodzinnym.

link Arena Design

Dla spragnionych wizualnej prezentacji – zdjęcia poniżej.

Comments(0)

    Leave a Comment