blitz - zestaw stół rozkładany + krzesło
Nie myśl o blitz jak o stole. Nie myśl o blitz jak o krześle. Blitz to jedność.
Nie myśl o blitz jak o komplecie do kuchni. Nie myśl o Blitz jak o komplecie do salonu.
Blitz to transformers w Twoim mieszkaniu.
Szczegóły projektu
Tytuł: blitz
Rok: 2013
Materiał: drewno dębowe olejowane, łącznik: drewno dębowe malowane dostępne w kilku wersjach kolorystycznych i strukturalnych
Projektanci: Piotr Górski, Joanna Kozłowska, Joanna Misiun, Karol Anioła.
Producent: Meble Maćkowiak (właściciel Rafał Maćkowiak)
Projekt jest wynikiem analiz projektowych opartych na narzędziach Design Thinking, narzędziach analiz odbiorcy, rynku, konkurencji, składowych elementów produktu itp. Proces pozwolił nam skupić się na konkretnych cechach, które okazały się kluczowe dla osób, dla których projektowaliśmy:
– KOMPAKTOWOŚĆ. złożony blitz ma rozmiar 105 x 105 cm, krzesła posiadają wysokość stołu i wszystkie 4 chowają się w 95% pod stołem. To powoduje, że zestaw blitz gdy nie jest używany zajmuje niewielką przestrzeń 1,1 m².
– MINIMALIZM. zależało nam, aby mebel łatwo komponował się z dowolną stylistyką wnętrza. Oczywiście posiada on swój charakter, jednak złożony nie narzuca się swoją formą, jest spokojny, co podkreśla także materiał, z którego jest wykonany.
– NATURALNOŚĆ. w trakcie projektowania dowiedzieliśmy się jak ważny jest dla naszego użytkownika materiał. Wiedzieliśmy, że lite drewno jest odpowiednie dla tego mebla. Jest naturalne, dodatkowo olejowane. Zastosowaliśmy dąb, po to, by mebel mógł służyć jak najdłużej, natomiast żeby podkreślić jego autentyzm użyliśmy drewna z widocznymi sękami.
– UNIWERSALNOŚĆ. proces pokazał nam jak ważne dla użytkownika jest to, aby mebel komponował się w konkretnej przestrzeni poprzez jego kształt, materiał, charakter. Nie wiemy jednak o jaką przestrzeń chodzi użytkownikowi, czy chodzi o kuchnię, a może o salon, czy może o otwartą przestrzeń, gdzie nie ma wyraźnego podziału na kuchnię i pokój? Dostrzegliśmy jak często meble są projektowane dla konkretnego pomieszczenia – jest stół typowo jadalniany, typowo kuchenny albo salonowy.
Postanowiliśmy zaprojektować mebel, który dzięki formie kwadratu, z możliwością rozkładania do rozmiaru 140 x 105 cm, z wyważoną stylistyką, podkreśloną materiałem, kolorem i kształtem będzie pełnił swoją rolę w każdej przestrzeni, będzie świetnym łącznikiem pomiędzy kuchnią a salonem, ale także doskonale odnajdzie się w każdym z tych pomieszczeń osobno.
– AKCENT. stół posiada coś, czego nie mają inne meble – zaskakujące wnętrze. Naszkicowaliśmy niestandardowy łącznik, który zwiększa powierzchnię stołu. Łącznik ma kształt błyskawicy – pęknięcia. Gdy stół jest złożony, kształt jest ledwo zauważalny, wygląda jak rysa w blacie stołu, jednak w momencie rozsuwania blatu, stół zdaje się pękać. Jest to efektowny moment. Dodatkowo nadaliśmy łącznikowi kolor, co zmienia oblicze zestawu po jego rozłożeniu, staje się dynamiczniejszy, intrygujący, idealny do okazji, bo przecież kiedy zazwyczaj rozkładamy nasz stół? Przy okazji spotkań z przyjaciółmi, rodziną, w trakcie zabawy, gdy potrzebujemy nagle większej powierzchni stołu.
– CENA. projektowaliśmy tak, by zoptymalizować produkt na etapie rysunków, do tego stopnia, aby produkcyjnie był jak najmniej skomplikowany i niepotrzebnie nie podrażał zestawu. Udało się!
*projekt zrealizowany w ramach warsztatów Nowa FORMA 2013 w Swarzędzu.
link Nowa FORMA 2013 – relacja
link Wystawa Nowa FORMA 2013 w Concordii
link Nowa FORMA facebook