Just Pen
Dla każdego człowieka ważna jest niezależność. Niestety dla osoby posiadającej wydawałoby się tak niewielką niepełnosprawność jak brak kciuka, życie nie jest łatwe. Uczymy się pisać już w najwcześniejszych latach naszego życia i staje się to nieodłącznym elementem naszej codzienności. W momencie, gdy człowiekowi nagle odebrana jest możliwość zwyczajnego posługiwania się narzędziem do pisania, zaczyna odczuwać swą niepełnosprawność, przestaje być niezależny.
Szczegóły projektu
Tytuł: Just Pen
Rok: 2011
Materiał: polimer (twardy i elastyczny)
Produkt jest wynikiem pracy dyplomowej pod tytułem „Produkt – wynik analizy ergonomicznej dłoni”. Jest on odpowiedzią na problemy użytkowników narzędzi piśmienniczych a ponadto zmienia wizerunek dawno już „wyeksploatowanej” formy tychże narzędzi. Od setek lat posługujemy się narzędziem, którego forma praktycznie w ogóle nie uległa zmianom. Przez lata jego użytkowania wiadomym jest gdzie ma swoje wady i zalety.
Produkt rozwiązuje problemy użytkowników z dysfunkcjami dłoni, typu brak kciuka lub reszty palców oraz osób z ograniczoną motoryką dłoni, którzy są często wykluczeni z możliwości posługiwania się standardowymi narzędziami piśmienniczymi. W samej tylko Polsce, według danych Państwowego Zakładu Higieny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, około 4000 osób rocznie uległa urazowi, który kończy się amputacją kciuka lub palców. Dużo większa liczba osób ulega urazom kończącym się trwałym niedowładem kciuka lub palców.
Pisanie „palcem” wydaje się najprostszą i najbardziej intuicyjną metodą pisania, dlatego też na niej oparłem swoje badania. Napięcie ścięgien jest zdecydowanie mniejsze przy pisaniu „palcem” niż przy konwencjonalnych metodach, gdzie utrzymanie długopisu w pozycji piszącej wymaga użycia palca i kciuka. Rozwiązanie funkcjonalne mojego produktu oparte jest na trzech punktach podparcia palca, co tworzy samowystarczalny uchwyt umożliwiający utrzymanie i operowanie narzędziem za pomocą tylko jednego palca. Dodatkowo część „długopisu” jest elastycznym przegubem, dzięki czemu możliwe jest swobodne manewrowanie nim. Narzędzie to wykorzystuje standardowe wkłady piszące, dzięki czemu jest bardziej przystępne, tanie w eksploatacji i prostsze w produkcji. Produkcja narzędzia jest stosunkowo prosta, opiera się na polimerowym wtrysku dwukomponentowym. Materiały użyte to: twardy i elastyczny polimer
Dla jak największej adaptacji narzędzia do ludzkiej dłoni, produkt będzie wykonany w trzech wersjach rozmiarowych: dużej, średniej i małej.
Obecnie nie ma na rynku produktów, które umożliwiałyby pisanie za pomocą tylko jednego palca. Istniejące rozwiązania, które mają za zadanie ułatwić pisanie osobom niepełnosprawnym, są protezami, narzędziami, które wymagają długiego okresu adaptacji użytkownika. Pomagają jedynie w konkretnych przypadkach – nie są uniwersalne.
Dzięki spotkaniu z Rogier’em van der Heide mieliśmy okazję do podzielenia się z nim naszą pracą, a także przekazaliśmy mu na pamiątkę egzemplarz Just Pen. Wywołało to jego zainteresowanie na tyle, że postanowił podzielić się tym zRoss’em Lovegrove, który po czasie przysłał nam swoją opinię: “Actually is not only a smart and humancentric design , it proves that controlled organic design can be both logical and beautiful (plus I assume its been 3D printed) ….thanks for sharing…..”.
link nagrody
link Just Pen w 2+3D
link Graduation Projects 09/10 – zdjęcia
link Graduation Projects – Praga
link Future Generation – zdjęcia
link Just Pen i “Wartość dodana. Światowe wzornictwo z Polski”
link Just Pen w magazynie Take me
link lunch i wykład z Rogier’em van der Heide