Re_ed - eko siedzisko

Re_ed to projekt na zlecenie firmy Tartak Jagodno.
Firma znajduje się nad Zalewem Wiślanym – pięknym akwenem wodnym bogatym w faunę morską i florę, szczególnie w trzcinę.

Szczegóły projektu

Tytuł: Re_ed – eko siedzisko
Rok: 2012/2013

Głównym założeniem było stworzenie produktu ekologicznego poprzez wykorzystanie zasobów firmy, która w głównej mierze pozyskuje drewno iglaste na różne lokalne potrzeby, ale także trzcinę, która w dużym stopniu jest pozyskiwana na pokrycia dachowe. W związku z tym, że trzcina jest materiałem naturalnym, oraz doskonale harmonizującym z krajobrazem posiada duże grono zwolenników w Polsce, jak i w całej Europie. Firma sprzedaje rocznie ok. 100.000 wiązek trzcinowych o średnicy 60cm. Razem z Tartakiem Jagodno postanowiliśmy wykorzystać w projekcie zasoby, które są na miejscu, co ma tym samym podkreślać tożsamość oraz kontekst produktu. Coraz więcej społeczeństwa oczekuje od producentów odpowiedzialności, tego, że będą oni dbali o nasze wspólne dobro, o nasze zasoby i wykorzystywali je w sposób racjonalny. Po drugie, oczekują, że produkt będzie mówił coś więcej niż „zostałem wyprodukowany w Chinach”, oczekują „wbudowanej” informacji o pochodzeniu.

Innowacyjność polega na wykorzystaniu łodyg trzciny jako materiału konstrukcyjnego – trzcina zastępuje nogi siedziska Re_ed. Trzcina uformowana w bardzo zbity element jest bardzo wytrzymała, nie gnije pod wpływem wilgoci, oraz jest ognioodporna. Dodatkowo wykorzystaliśmy trociny jako wypełniacz cementu. Zdecydowaliśmy się na ten krok z kilku przyczyn, głównym argumentem za zastosowaniem trocin zamiast kruszywa była waga, ponieważ zaoszczędziliśmy na 1 siedzisku ok. 3-4 kg. A dzięki temu, że projekt powstaje w tartaku, trociny są naturalnym odpadem produkcyjnym, którego zawsze jest pod dostatkiem, a który normalnie jest wykorzystywany do spalania, ogrzewając wszystkie budynki zakładu. Wykonaliśmy wiele testów składu mieszanki betonowej, proporcji składników, ścieralności, po to, aby przyszły produkt był jak najlżejszy, a jednocześnie wystarczająco wytrzymały, by przetrwał w naszych warunkach atmosferycznych, oraz posiadał zdolność do biodegradacji.

Projekt powstał głównie z myślą o osobach ceniących ekologię, świadomychwpływu jaki ma człowiek na środowisko naturalne. Projekt kierujemy także do firm oraz instytucji państwowych stawiających na oryginalność, gospodarujących w racjonalny sposób miejsca użyteczności publicznej. Produkt może stać się niebanalnym uzupełnieniem dla miejsc, które chcą mówić o swoim pochodzeniu, np. w nadmorskiej restauracji, cichym hotelu na Mazurach, Urzędzie Miejskim na Helu itp.

więcej Re_ed w finale konkursu make me! 2013
w 2+3D Previous  All works Next